See optiotulo on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "optio",
"3": "tulo"
},
"expansion": "optio + tulo",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "optio + tulo",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "optiotulo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "optiotulo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "optiotulo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "optiotul",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"income from stock options"
],
"id": "en-optiotulo-fi-noun-81QbVx~x",
"links": [
[
"income",
"income"
],
[
"stock option",
"stock option"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈoptioˌtulo/"
},
{
"ipa": "[ˈo̞pt̪io̞ˌt̪ulo̞]"
},
{
"rhymes": "-ulo"
}
],
"word": "optiotulo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "optio",
"3": "tulo"
},
"expansion": "optio + tulo",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "optio + tulo",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "optiotulo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotulokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "optiotulottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotulottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "optiotuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "optiotuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "optiotulo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "optiotulo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "optiotul",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ulo",
"Rhymes:Finnish/ulo/5 syllables"
],
"glosses": [
"income from stock options"
],
"links": [
[
"income",
"income"
],
[
"stock option",
"stock option"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈoptioˌtulo/"
},
{
"ipa": "[ˈo̞pt̪io̞ˌt̪ulo̞]"
},
{
"rhymes": "-ulo"
}
],
"word": "optiotulo"
}
Download raw JSONL data for optiotulo meaning in All languages combined (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.